Filmų Apžvalgos

Godzilla vs. Kong  Godzilla vs. Kong
(2021) on IMDb

PG-13
1h 53min
Action, Sci-Fi, Thriller
31 March 2021 (USA)

Techniškumas – 9/10

Istorija – 7/10

Veikėjai – 6/10

Godzilla vs. Kong

Aprašymas: Kitas etapas kino „Monster-verse“ skyriuje priešpriešina dvi didžiausias kino filmų istorijos ikonas – bauginančią Godzillą ir galingąjį Kongą. O žmonija atsidūrę jų sankirtoje.

Pirma paklauskite, kokiu tikslu žiūrėsite šį filmą? Jei norėsite pamatyt daugybę kompiuterinės grafikos kovų tarp 2 didelių montrų, šis filmas jūsų nenuvils. Čia nei Godzilla nei Kongas nebus po rūku, dūmais, ar kaip kitaip paslėpti, ne, čia tikras BlockBusteris kuris pilnas veiksmo ir sprogimų.

Aš tikrai suprantu kodėl tokiuose filmuose yra tokie veikėjai kaip paprasti žmonės. Mums reikia turėti kažką pažįstamo kad lengviau susitapatintume su istorija. Tačiau šiame filme kaip niekados paprasti žmonės kaip veikėjai yra arba beprasmiai arba tiesiog tam kad stumtų dalykus į priekį. Daugelis jų yra tiesiog visiškai nesvarbūs bendrai istorijai.

Bendrai tai labai lengvai susižiurintis filmas, kuris iš tave nereikalauja per daug, na ir pats neduoda per daug. Jei mėgote prieš tai buvusius filmus, patiks ir šis. Tik vis karts nuo karto šiame jaučiasi kokia kliurką, kai veikėjai atsiranda stebuklingai ten kur reikia, arba staiga žino viską apie specifinius dalykus. Tai nesugadina filmo, Godzilla Vs Kong yra žingsnis geresniu monstrų filmų link.

Bendrai – 7/10
Death to 2020  Death to 2020
(2020) on IMDb

TV-MA
1h 10min
Comedy
TV Special 27 December 2020

Techniškumas – 8/10

Istorija – 7/10

Veikėjai – 7/10

Death to 2020

Aprašymas: Pažvelkite į beprotiškus 2020 metus šioje komiškoje retrospektyvoje.

Jei jautiesi nostalgiškai 2020 ir norėtum prisiminti kur buvai ir ką dariai kai įvyko didžiausi metų įvykiai, čia bus smagūs kalneliai kurių metu vis klausi “ar tai tikrai įvyko?”. O pašiepiantis dokumentikos tonas ir žinomi komikai perduodantys skirtingas profesijas padaro tai labai lengvai susižiūrimą valandėlę.

Dažniausiai humoras filme yra pavykęs, kai kurie kreipimaisi į žiūrovą ar parodyta informacija tikrai priverčia nusikvatoti. O ir metai buvo pakankamai keisti ir kvaili, tad pasijuokti kartu iš bendro pamišimo, gal visai ir nieko. O ir techniškai šis filmas gan gerai pastatytas, turi savo stilių ir toną.

Šiek tiek gaila kad antra šios mokumentrijos pusė yra super susikoncentravusi į Amerika, tai nėra labai blogai, ten tikrai vyko daug “Įdomybių”, tačiau norėtųsi jausti, kad egzistuoja ir kitos pasaulio dalys. Be to kai kurie juokeliai užsitęsė truputį per ilgai ir pradeda nebebūti tokie šmaikštūs.

Bendrai – 7/10
Dota: Dragon's Blood  Dota: Dragon's Blood
(2021) on IMDb

TV-MA
25min
Animation, Action, Adventure
TV Series (2021– )

Techniškumas – 7/10

Istorija – 7/10

Veikėjai – 8/10

Dota: Dragon’s Blood

Aprašymas: Po susidūrimo su drakonu ir princese su paslaptinga misija, Drakono riteris įsivelia į didesnius įvykius, nei jis galėjo kada nors įsivaizduoti.

Bendrai pasaulis yra gan įdomus, nežinau kiek jis turi susijusio su žaidimu, tačiau už kiekvieno kampo slypi įdomus istorijos posūkis ar tiesiog kietai atrodantis epizodas. Pažiūrėja pirmas 10 minučių, turbūt susidarysit vaizdą, kad tai gan standartinis pasaulis kuriame grasi drakonus ir magija, bet kuo toliau tuo ryšiai tarp veikėjų ir viską valdančių jėgų tampa painesni, gerąja prasme.

Veikėjai, nors ir pradžioje atrodo lyg jau šimtus kartų matyti stereotipai, po truputį atsiveria ir tampa gan įdomiais bendražygiais. Kai kurios detalės ir sprendimai duoda jiems daugiau žmogiškumo negu tik “Didelis Stiprus Karžygys”. O ir visas konfliktas neatrodo tiesiog standartinis “Blogiukas nori užvaldyt pasaulį”, čia daugelis turi savo tikslų ir priežasčių.

Kartais jaučiasi “temp lept” poveikis, kai kur bandyta lipdyti 2D ir 3D animacijas, tačiau ne super sėkmingai. Veikėjai taip pat mėgsta nusikeikti, tik kartais tai daro labai kvailose vietose, lyg tas vienas 13-metis turėtų kvatoti susiėmęs už pilvo. Tokie maži dalykai priverčia šį serialą į smagiai susižiūrimą kokteilį, tik kad daugelį šio kokteilio dalių pamiršite jau kitą dieną.

Bendrai – 7/10
WandaVision  WandaVision
(2021) on IMDb

TV-PG
5h 50min
Action, Comedy, Drama
TV Mini-Series (2021)

Techniškumas – 8/10

Istorija – 9/10

Veikėjai – 9/10

WandaVision

Aprašymas: Vanda Maksimof ir Vizija – dvi supergalingos būtybės, gyvenančios tobulą gyvenimą priemiestyje – bet jie pradeda įtarti, jog iš tikro viskas nėra taip kaip atrodo.

Vienas įdomiausių kokteilių kuriame susijungę Marvel stiliaus specialieji efektai, įdomios filosofinės idėjos, ir net keli dešimtmečiai TV kultūros. Ir nors visko čia tikrai daug, serialas randa gan gerą liniją tarp beveik siurrealistinių idėjų ir lengviau “sukramtomų” Marvel istorijos nuokrypių. Daugelis sprendimų buvo priimta norint šią, tikrai gerą idėja pateikti kuo daugiau žiūrovų.

Jei augote -70 – 80 -90 -00 tai bus absoliuti nostalgijos bomba. Tačiau tai ne tik parodomoji nostalgija, gali stebėti kaip evoliucionavo televizija, visuomenės humoro jausmas, ir pati technologija. Ar mėgsti paprastas komedijas, ar domiesi televizijos istorijos vingiais, čia rasite sau kažką.

Na tik pabaigoje viskas pradeda kristi, nors ne taip stipriai, labiau tai, kad daugybė skirtingų istorijų turi sutilpti į trumpą laiką. Ir kai kada net pamiršti ką veikėjai turėjo daryt ar iš kur jie būtent čia atsirado. Bet tai nepakenkia bendram serialo malonumui.

Bendrai – 9/10
Tenet  Tenet
(2020) on IMDb

PG-13
2h 30min
Action, Sci-Fi
3 September 2020

Technical – 8/10

Story – 6/10

Acting/Flow – 8/10

Tenet

Description: Armed with only one word, Tenet, and fighting for the survival of the entire world, a Protagonist journeys through a twilight world of international espionage on a mission that will unfold in something beyond real-time.

The whole time reversing concept is really interesting. It creates some great action scenes where it can really blow your mind. At times the movie picks up and seems to actually know what it’s doing and what emotion from the audience it requires.

There are really no characters here or interesting personal developments. it’s either a blank slate (like the main guy and most of the army dudes at the end) or people driven by the most basic motivations ever. Oh, I’m dying so I’m going to destroy the world, cool dude, but is every soldier in your army dying? And for F sake, don’t name your main protagonist, The Protagonist…

Everything feels like a mess, it seems like Nolan had a good idea, but instead of actually developing it, he just sat fapping on how great he is. The music is too loud, some scenes make 0 logic, fight in the hallway looks like a joke, and at the very end, the climax of this movie is just RED vs BLUE.

Overall – 7/10

Klaus  Klaus
(2019) on IMDb

PG-13
1h 36min
Animation, Adventure, Comedy
15 November 2019

Technical – 10/10

Story – 9/10

Acting/Flow – 9/10

Klaus

Description: A simple act of kindness always sparks another, even in a frozen, faraway place. When Smeerensburg’s new postman, Jesper, befriends toymaker Klaus, their gifts melt an age-old feud and deliver a sleigh full of holiday traditions.

It offers a heartwarming new tale of how Santa Claus became the one and only Santa we love. While not completely changing the lore, it adds interesting new characters and a different view on how some Christmas traditions started.

Hey, have you not cried in a while? Well, good luck since the script packs some quirky and fun moments, but then gut punches you with some emotional scene. And since it never really preaches or pushes some agenda, all those emotions feel very, well, human.

The animation… oh the animation, it has lots of detail but also can portray action and movement in a very fast and fluent way. The quality goes from “oh that looks cool” to “holy crap, I want that sequence painted on my wall”.

Overall – 9/10
Venom  Venom
(2018) on IMDb

PG-13
1h 52min
Action, Adventure, Sci-Fi
5 October 2018

Technical – 7/10

Story – 5/10

Acting/Flow – 8/10

Venom

Description: A failed reporter is bonded to an alien entity, one of many symbiotes who have invaded Earth. But the being takes a liking to Earth and decides to protect it.

The chemistry between the symbiote Venom and Eddie Brock’s character, played by Tom Hardy is the core of this movie. Both performances are very energetic and fun to watch develop.

There are quite a few good action sequences, lots of funny banter, and a couple of interesting ideas here and there. The flow of the movie is also fast, so you won’t get bored.

The film is also sadly very generic – bad guys doing bad things, love story focus, and plot holes all around. Oh, and it’s very dark at places probably to hide bad CGI. So if you want something a little bit more thought out or different, this movie is probably not for you.

Overall – 7/10
Hubie Halloween  Hubie Halloween (2020) on IMDb

PG-13 1h 42min Comedy, Fantasy, Mystery 7 October 2020

Technical – 6/10

Story – 2/10

Acting/Flow – 5/10

Hubie Halloween

Description: Despite his devotion to his hometown of Salem (and its Halloween celebration), Hubie Dubois is a figure of mockery for kids and adults alike. But this year, something is going bump in the night, and it’s up to Hubie to save Halloween.

Most of the JOKES in this story are just Adam Sandler screaming and making stupid faces, it’s all that the movie has going on since even at the end you get a montage of Adams screams, and we all want that, right?

The stupidity of all the characters goes beyond insane. At some point, they seem like just socially awkward people, but then they act like they don’t understand the concept of the funeral, it’s insulting, to say the least.

Weirdly, some of the gags work. You can find yourself giggling at some of the long-running jokes or utterly absurd situations. That’s why it feels like someone who knows how to make good movies trying to make the worst one.

Overall – 4/10
Blood of Zeus  Blood of Zeus

TV-MA
8x30min
Animation, Action, Fantasy
TV Series (2020– )

Technical – 7/10

Story – 6/10

Acting/Flow – 7/10

Blood of Zeus

Description: A commoner living in ancient Greece, Heron discovers his true heritage as a son of Zeus, and his purpose: to save the world from a demonic army.

The quality here is actually quite great. Most of the voice actors do a really great job, the animation in most places looks smooth and well detailed. There are a few hiccups but this show is a pleasant binge.

So this is based on Greek mythology, and if you like that, it’s great. But the story tries to merge both myths and valuable moral lessons, so some scenes can feel like they are from a different story. One second Zues is being a super adulterer, and the next, it’s all about friendship, family, or sacrifice.

The titans and all the monsters look cool, but the ending feels very rushed. You get a few scenes of fighting and then it’s kind of over so that build-up feels not that worth it. Twist and turns happen so fast that it feels like they tried to squeeze 4 episodes into 2.

Overall – 7/10
Dirk Gently's Holistic Detective Agenc  Dirk Gently's Holistic Detective Agency
(2016) on IMDb

TV-14
1h
Animation, Action, Fantasy
TV Series (2016–2017)

Technical – 9/10

Story – 9/10

Acting/Flow – 9/10

Dirk Gently’s Holistic Detective Agency

Description: Holistic detective Dirk Gently investigates cases involving the supernatural.

The overall production quality of this series is amazing. From large battle scenes with lots of fighting to weird creature design, it’s clear that this show had a budget and that the people working on it wanted to bring the most out of it. It’s also pretty colorful, so there are not just brown military bases and brown wastelands.

The ideas here are great, the overall worldbuilding is mesmerizing. If you think that everything is connected in life, oh boy, you will have a great time here. But it’s not just surface-level tricks, some situations require a lot of maturity from our characters.

The story is a really interesting experience, someone called it the first unspoilable show, and it kind of is. See, most of the plot is fairly guessable, you can see where certain elements of the story are going. But at the same time, you can’t predict a lot, since you don’t yet see the weird, but logical connections between things. Oh…now I get it.

Overall – 9/10
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial